آیا گرفتگی بینی خود را علت آلرژی فصلی یا سرماخوردگی می دانید؟ اگر این علائم از بین نرفت، ممکن است به چیزهای جدی تری مانند پولیپ بینی مرتبط باشد. این توده‌های غیرسرطانی می‌توانند باعث احتقان بینی، آبریزش بینی، فشار سینوسی و سایر علائمی شوند که مختص این بیماری نیستند. ژان کیم، متخصص گوش و حلق و بینی جانز هاپکینز، به سوالات مهمی در مورد پولیپ بینی پاسخ می دهد تا به شما کمک کند بفهمید آنها چیست و چگونه از شر آنها خلاص شوید.

پولیپ بینی چیست و در کجا قرار دارد؟

پولیپ های بینی توده های خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که ممکن است در داخل مجرای بینی و سینوس ها (فضاهای پشت بینی و گونه ها) ایجاد شوند.

آنها معمولاً به صورت خوشه ای تشکیل می شوند.
پولیپ بینی می تواند در هر دو یا هر دو طرف بینی ایجاد شود.
آنها گلابی شکل هستند و اندازه آنها از میکروسکوپی تا چندین سانتی متر متفاوت است.
علائم پولیپ بینی چیست؟

در مراحل اولیه، پولیپ بینی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. با بزرگتر شدن آنها، ممکن است گرفتگی بینی، سرفه، سردرد، کاهش حس بویایی و چشایی و فشار سینوسی را تجربه کنید. متأسفانه، این علائم با چندین بیماری دیگر مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی مشترک است. اگر این علائم را دارید و از بین نمی روند، با پزشک اصلی یا متخصص گوش و حلق و بینی خود که به عنوان پزشک گوش، حلق و بینی (ENT) نیز شناخته می شود، مشورت کنید.

آیا می توانید پولیپ بینی را ببینید؟

به دلیل محل پولیپ بینی، دیدن آنها از طریق سوراخ های بینی ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر در حال انجام خودآزمایی هستید. پزشک شما از یک دستگاه مجهز به دوربین مخصوص به نام آندوسکوپ استفاده می کند تا بفهمد چه چیزی باعث احتقان بینی و سایر علائم می شود.

علت پولیپ بینی چیست؟

در حالی که علت دقیق پولیپ بینی هنوز مشخص نشده است، این پولیپ ها با التهاب طولانی مدت پوشش بینی و سینوس ها، که به عنوان رینوسینوزیت مزمن نیز شناخته می شود، مرتبط هستند. رینوسینوزیت می تواند به عوامل مختلفی از آلرژن ها گرفته تا عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و حتی دود سیگار مرتبط باشد. در برخی افراد، این آلاینده‌ها باعث ایجاد یک پاسخ ایمنی غیرطبیعی می‌شوند که منجر به تورم بیش از حد پوشش بینی به شکل پولیپ بینی می‌شود.

آیا پولیپ بینی خطرناک است؟

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پولیپ بینی تهدید کننده زندگی است وجود ندارد. با این حال، آنها می توانند یک ناراحتی بزرگ باشند و می توانند در تخلیه و تهویه طبیعی سینوس های شما اختلال ایجاد کنند. مخاط تولید شده توسط سینوس ها برای شستن مواد محرک و آلاینده از مجرای بینی است. اگر پولیپ های بینی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است جریان طبیعی مخاط را مسدود کرده و باعث ایجاد آن و عفونی شدن آن شوند و مشکلات سینوسی شما را بیشتر بدتر کنند.

پولیپ بینی در کودکان شایع تر است یا بزرگسالان؟

دکتر کیم می گوید: «این بستگی به نوع پولیپ بینی دارد که در مورد آن صحبت می کنیم. اگر پولیپ ها مربوط به بیماری سینوسی یا حساسیت به آسپرین یا ایبوپروفن باشد، احتمال بروز آن در بزرگسالان بیشتر است. از سوی دیگر، پولیپ بینی مرتبط با فیبروز کیستیک در کودکان شایع تر است.

آیا برخی افراد بیشتر مستعد ابتلا به پولیپ بینی هستند؟

فیبروز کیستیک یکی از شرایطی است که ممکن است فرد را مستعد ابتلا به پولیپ بینی کند. شرایط دیگر شامل آسم و حساسیت به آسپرین است که همراه با پولیپ بینی، سه گانه سامتر را تشکیل می دهد که به عنوان بیماری تنفسی تشدید شده با آسپرین نیز شناخته می شود. افرادی که Samter’s Triad دارند از آسم شدید همراه با پولیپ بینی رنج می برند. آنها همچنین اغلب یک واکنش آلرژیک مانند به آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ایجاد می کنند.

آیا پولیپ بینی درد می کند یا خونریزی می کند؟

دکتر کیم می‌گوید: «اگر پولیپ‌های بینی خوش‌خیم واقعی هستند، نباید درد یا خونریزی را تجربه کنید. با این حال، توده های خوش خیم و سرطانی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است در سینوس ها و مجاری بینی رشد کنند و خود را به عنوان پولیپ بینی مبدل کنند، مانند پاپیلوم معکوس یا سرطان سینوس. اگر درد و خونریزی غیر قابل توضیح در بینی خود دارید، آن را نادیده نگیرید، به خصوص اگر فقط در یک طرف بینی شما باشد. اگر رشد مشکوک به نظر برسد، گوش و حلق و بینی شما ممکن است نیاز به انجام بیوپسی داشته باشد.

گزینه های درمانی پولیپ بینی چیست؟

بسته به تعداد و اندازه پولیپ های بینی، پزشک ممکن است دارو، جراحی یا هر دو را تجویز کند.

دارو معمولاً شامل کورتیکواستروئیدهای بینی یا خوراکی است که برای کوچک کردن پولیپ‌های بینی یا برداشتن آنها طراحی شده‌اند.
جراحی ممکن است در برخی موارد برای استخراج پولیپ بینی ضروری باشد. جراحی آندوسکوپی معمولاً از طریق بینی انجام می شود به طوری که نیازی به برشی روی پوست صورت نیست.
آیا پولیپ بینی می تواند عود کند؟

اگرچه کورتیکواستروئیدها و جراحی آندوسکوپی می‌توانند به خلاص شدن از شر پولیپ‌های بینی کمک کنند، اما این درمان‌ها التهاب زمینه‌ای را که در وهله اول منجر به آن‌ها شده است را برطرف نمی‌کنند. اگر علت التهاب درمان نشود، پولیپ بینی دیر یا زود عود می کند.

با پزشک خود در مورد یک برنامه پیشگیری برای جلوگیری از عود پولیپ بینی صحبت کنید. ممکن است شامل استفاده مداوم از کورتیکواستروئیدها و اسپری های بینی باشد. اگر علت شرایط شما محیطی است، افزایش رطوبت داخل خانه یا مدیریت بهتر آسم و آلرژی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید